با این 5 راهکار در دوران کرونا توی درس‌خوندن از بقیه جلوتر باش

ونوس-کرونا-کنکور-حرف اخر

دوست داری توی این آشفته بازار فضای مجازی، یادگیری بیشتری داشته باشی؟ کار آسانی است! فقط باید یاد بگیری با چه ترفند های توی همه دروس نه تنها افت نکنی بلکه با توان بیشتری نسبت به سالهای قبل ذهنت رو تقویت کنی.

هدف اصلی تو و مدرسِ مدرسه تبدیل آموزش به یادگیریه، پس قطعا بهینه سازی وقتت برای یادگیری کامل اهمیت داره. تو هرچقدر هم که برای بودن در سر کلاس مجازی وقت بگذاری، به این معنی نیست که صد در صد مطلب رو یادگرفتی! حتی در بعضی مواقع، تلاش برای یادگرفتن خیلی از دروس به این علت که روند مطالعه رو نمیدونی ممکنه دقیقا نتیجه معکوس بدهد.

اگر واقعا میخواهی آرامش حین مطالعه رو به‌دست بیاوری، باید تفکرت رو نسبت به این شرایط عوض کنی. یک جمله معروفی هست که میگه “برای چیزی که دست من نیست حرص خوردن اشتباهه… باید دعا کرد ولی تلاش را نیز افزایش داد”

اکثر دانش آموزان از همان ابتدای کلاس تا پاسی از شب ساعت‌های مدیدی به مطالعه جزوه معلم و دیدن کلیپ چه از مدرس و چه از سایت های آموزشی می‌گذرانند؛ ولی از این موضوع غافل هستند که در زمان حضوری برای مدرسه هم همین مقدار زمان را صرف می‌کردند ولی میزان یادگیری این دو شرایط با هم کاملا متفاوت است.

در ادامه به تو 5 راهکار فوق العاده برای افزایش سطح یادگیری و کاهش اضطرابهای بی وقفه آموزش میدهم:

راهکار اول: پیش خوانی 

یک ضرب المثل کارامد در این مورد، جمله زیر است:

طی نکرده گز کردن

یعنی فرد بدون این که بدونه قراره به چی برسه دست به کار میشه. یعنی بدون مطالعه و نسنجیده دست به کاری زدن.

من قراره از درس خوندن لذت ببرم..قراره بهت کمک کنه به آرزوهات برسی. پس باید ازش لذت ببری. چطوری؟ با فهم اون. حالا این فهم از کجا میاد؟

قبل از حضور در کلاس 3-4 صفحه از درسی که معلم قرار بر تدریس دارد را بخوانم. خواندن نه به این معنا که صفر تا صد مسایل را حل کنم، متن را کامل متوجه شوم و نکته نویسی کنم. منظور مطالعه آن به صورت روزنامه وار است. چگونه رمان های داستانی را با ذوق و شوق مطالعه می‌کنید؟ دانش آموزانی را دیده ام که حتی تا پاسی از شب با نور گوشی در اتاق تاریک به خواندن رمان ادامه می‌دهند!

علت چیست؟ چون برای دل خودشان می‌خوانند. نه قرار است کسی از آنها بپرسد نه قرار است امتحان دهند. پس لذت مطالعه، به شوق اتمام آن مبحث کمک می‌کند.

 

 

 

پیشخوانی یعنی:

– با کتاب آشنا شوی.

– سرفصل ها را بررسی کنی.

– عنوان ها را نگاه کنی.

– با عکس ها و نمودارها آشنا شوی.

– صورت سؤالات فصل را مرور کنی.

پس در کل هدف کسب اطلاعات اولیه از مطلبی است که قصد مطالعه یا آموزش داریم.

راهکار دوم: بچه بشین سر جات

 

دانش آموزی داشتم که برای برنامه مشاوره نزد من می‌آمد. اینطور ادعا میکرد که به کارهای مدرسه نمی رسد. هنگامی که دلیل پسرفت او را جویا شدم جواب داد تا پاسی از شب درگیر دیدن وویس و فیلمهای ارسالی از جانب معلم است. دقیقا همین شرایط را در دوران مدسه هم داشته اید.

از صبح تا ظهر سر کاس حاضر بودبد و باقی رو به مطالعه مطالب گفته شده میپرداختید. اما…تفاوت در باغی است که فکرتان در آن است. در کلاسهای مجازی با ارسال نام خود برای مدرس اعلام حضور می‌کنید اما دل کجا و آن کجا؟! 

در کسری از ثانیه گروه مدرسه به صورت توپ بالای صفحه گوشی پرتاب شده و پلتفرم اینستاگرام فعال می‌شود. البته این مثال برای همه صادق نیست ولی شامل اکثریت می‌شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *