7 اشتباه بزرگ در مطالعه فیزیک که نشون میده هنوز یک کنکوری نیستی

حرف آخر-ونوس-جهش -فیزیک کنکور

ادمین پیج

شیمانعیم

    زمان مطالعه: 6 دقیقه

    آخرین بروزرسانی: 99/07/15

    مطالعه فیزیک کنکور

 

کلی زمان میذاری و با برنامه‌ریزی شروع به مطالعه می‌کنی.. نکات زیادی رو هم وارد دفتر خلاصه ات کردی اما به دلیل انجام یکسری اشتباهات در نحوه مطالعه یا حل سوالات، نمره خوبی در اون درس نمی‌گیری یا وقتی دوباره سر اون درس میری مبیبنیی چیزی یادت نیست.

کتابو میبندی و دیگه سراغش نمیری! چرا؟ چون سر خورده شدی.. به نظرت کل تلاشتو کردی ولی فکر میکنی خنگی! از قضا دوستت با یک سری روش های خاص و دو‌نستن نکات کاربردی نمره بیشتر یا درصد بالاتری از تو می‌گیره و وضع وقتی بدتر میشه که درسش هم از تو بدتر بوده باشه ولی خیلی رشد کرده.

به نظرت چرا این اتفاق می‌افتد؟

دلیلش اینه که شاید به ظاهر خوندن فیزیک کار ساده‌ای باشه ولی حقیقت اینه که کار نسبتا دشواری است. البته قصد ناامید کردنت را ندارم. خوندن فیزیک هم مانند هر مطلب دیگه ای با آموزش و تمرین قطعا بهبود پیدا میکنه. اما خیلی از دانش اموزان موقع حل کردن سوالات مرتکب اشتباهاتی می‌شند که ناخود آگاه به تنفر از کنکور یا آزمون دادن تبدیل میشه. 

آنها هرچقدر هم که بعدا نحوه مطالعه فیزیک را ارتقا بدهند فقط می‌توانند برای مطالب جدید، رشد خوبی داشته باشند و با سختی بیشتری باید مطالب قبلی خود را بازیافت کنند.

انیشتین-آزمایش فیزیک-تخته وایت برد-

این اشتباهات را بشناس تا برای یادگیری فیزیک از این کلاس به اون کلاس منتقل نشی.

چرا پاسخ به سوالات کنکور کار دشواری است؟

بر اساس آمار ارائه شده از سازمان سنجش در مهرنیوز تعداد داوطلبان پشت کنکوری تا سال 94 روند نزولی داشت ولی از سال 95 تا 99 این آمار افزایش یافته است.

طبق این آمار در سال ۹۴ داوطلبین پشت کنکوری به میزان ۷.۴۹ درصد کاهش یافته بود ولی در سال 98 به ۱۱.۵ درصد رسیده است. 

نمیگم تلاش برای سال آینده و رسیدن به نتیجه بهتر بد است! قطعا این را خودت متوجه می‌شوی. ولیبا این وضعیت آیا فکر می‌کنی فقط با رفتن به کلاس کنکور می‌توانی موفق‌ شوی؟ با این شرایط آیا دیگر جایی برای پیمودن راه اشتباه باقی می‌ماند؟

قطعا خیر. در کنار مطالعه فیزیک و تمرکز بر مباحث مهم فیزیک که مقاله مخصوص آن 70 درصد فیزیک کنکور در 5 هفته با این مباحث تست خیز/چگونه برای کنکور فیزیک بخوانیم؟، باید حواست به اشتباهات زیادی که خیلی از مدرسین در اموزش و دانش آموزان در مطالعه  انجام می‌دهند باشد و تو آن اشتباهات را انجام ندهی.

در ادامه می‌خواهم 7 اشتباه بسیار بزرگ را که در خیلی از دانش آموزان هم به عنوان مدرس حرفه‌ای فیزیک هم مشاور برتر کنکور دیده‌ام، بگویم:

اشتباه اول: شروع مطالعه با کتاب کمک درسی

یکی از اشتباهات در مطالعه فیزیک که هر دانش آموزی ممکن است انجام دهد این است که قبل از خواندن خود کتاب درسی از جزوه معلم یا درسنامه کتاب کمک درسی استفاده می‌کند.

واقعا مضحک است که شروع یادگیری ما، چیزی جز کتاب درسی باشد! اما بعضی از دانش آموزان طی یک سری تفکرات به اصطلاح مبتکرانه، تصمیم می‌گیرند این اشتباه را انجام بدهند و وقتی دلیل انجام این کار می‌پرسی، می‌گویند:

کتاب که چیزی ندارد. وقتی کتاب مدرسه را بخوانم چگونه تست بزنم؟ اصلا معلم ما بهتر بیان می‌کند. من با بیان کتاب گیج تر میشم!

شب امتحان-رفوزه-کلاس اول

 

باید بدونی که سوالات تحلیلی کنکور از همین بخش های کتاب به نظر ساده طراحی شدند. مگه میشه تا طبقه اول یک ساختمان را نساختی از طبقه پنجم آون ساختن رو شروع کنی؟ پس بدونِ فهم متن و نکات ساده سوالات کتاب، درسنامه کتب دیگه اصلا معنی نداره…

اشتباه دوم: مطالعه کتاب به صورت روزنامه ای

کتاب را باز می‌کنی و درحالی که در تخت خوابیده ای بالای سر خود شروع به خواندن میکنی.. بعد هم بعد از خواندن یک صفحه یا اصلا نیم صفحه، افکار و رویاها در سرت شروع به شیطنت می‌کنند و تو فارغ از کتاب در رویاهایت غرق میشوی. و از ان بدتر این که اگر به خودت نیایی میبینی ساعت ها رفته و تو فقط یک صفحه را پیموده ای!

اشتباه رایجی که خیلی از افراد در کتاب خواندن انجام می‌دهند این است که شرایط مطالعه را رعایت نمی کنند. برای هر کاری یک شرایطی لازم است! برای سر کار یک فرم، برای رفتار با دیگران فرم دیگر.. پس برای مطالعه هم باید فرم خاص داشت. پشت میز مطالعه با نور کافی بدون هیچ وسیله ای روی میز از جمله تلفن همراه در یک تایم مشخص تمرکز حاصل می‌شود. معلوم است بدون این شرایط خواب نازنین به سراغمون میاد.

خیلی از دوستان کارهای خلاقانه تر دیگری انجام می‌دهند مثل اینکه من در اشپزخانه فقط می‌تونم درس بخونم، من فقط پای تلویزیون درس را متوجه می‌شم! نه جانم. صدای متفرقه یا اشیا مهمترین عوامل حواس پرتی هستند.

اگر واقعا می‌خواهی از راه درس برای اینده ات برند بشی باید سطح دانش خودت رو بالا ببری و برای این کار اول باید خودت اصول لازم را رعایت کنی بعد مشوق دیگران باشی.

امتحان-پیام نور-مطالعه-تندخوانی-

 

اشتباه سوم: کتاب درسی پر از محتوا و شلوغ

بعضی‌ها کتاب درسی را با ۴شنبه بازار اشتباه گرفته‌اند. فکر می‌کنند هرچه بیشتر متن و صحبت های معلم نوشته باشد، همه آن مطالب پیش رویش بوده و چیزی را از قلم نمی اندازد. اما نمیداند هنگام مطالعه با سیر انبوهی از اطلاعات مواجه می‌شود که خیلی از آنها تکراری هستند. نمی‌تواند درست تصمیم بگیرد که به چه چیزی نیاز دارد و باید کجا را بخواند.

قطعا مدرسین نکات بسیار مهمی ارائه می‌دهند اما دانش‌آموز به دلیل آنکه این نکات را در جزوه ای جداگانه نمی‌نویسد هنگام مطالعه با موجی از نکات تکراری روبرو می‌شود که به علت زیاد بودن همان عطش یادگیری تبدیل به ترس و اضطراب می‌شود.

نمونه این موضوع حل تمرین ها و مثالهای کتاب در خود کتاب است! مجیدجان فرزندم… دفتر رو برای همین زمان گذاشتند. همین نکات ریز رو سر کلاس همگام با مدرس شروع به نوشتن داخل جروه کن. تا موقع امتحان اول کتاب و بعد جزوه مدرس را مطالعه کنی و از ترس شب امتحان کابوس امتحانات شهریور را نبینی! جدا از این صفحه

 

زیست کنکور-خلاصه نویسی-کتاب درسی-گوارش

اشتباه چهارم: عشق به هایلایت

ما ایرانی‌ها خیلی ضرب المثل‌های کاربردی داریم. یکی از آنها ضرب المثل زیر است که اتفاقا اصفهانی ها خیلی شنیدن:

اول چاه رو بکن بعد منار رو بدزد!

تو باید بدونی در حال یادگیری مطلب هستی! مگه میشه بدون این که بدونم اصل مطلب چیه شروع کنم به پیدا کردن نکات مهم. این مثل این میمونه که تو یک گونی کاه دنبال سوزن باشی!؟

نه عزیزم… من باید طبق روش صحیح مطالعه که 5 گام خیلی ساده هست و توی مقاله ای به زودی بهش اشاره میکنم اول مطلب برام جا بیوفته بعد از چندین دور مطالعه برم سراغ هایلایت کشیدن. مثل تصویر زیر آیا واقعا این تمام جملات کتاب مهم هستند؟

 

معجزه فیزیک کنکور-موسسه حرف آخر-موسسه ونوس

 

اشتباه پنجم: نخواندن درس هر روز همان روز

ای دانش آموز دوست‌داشتنی.. بدان و آگاه باش که اگر درس هر روز را همان روز نخوانی یادگیری تو به درد لای ‌جرز‌ دیوار نمی‌خورد!?

یادمه توی دوران دبیرستان زمانی که در مسابقات خانه ریاضیات ترنومنت مسکو انتخاب شدم، آقایی که مرد کاملی بود برامون جلسه معارفه گذاشت.

دانش‌آموزی داشت که برای تحصیل در دانشگاه بورسیه شده بود. تعریف می‌کرد زمان امتحان دانشگاه، تنها کسی که در خوابگاه داشت درس میخوند خودش بود. همه دانشجوهای دیگه که برای کشورهای مختلف بودند روز قبل امتحان شهربازی رفتند. وقتی برگشته بودند این دانشجو رو میبینند که تو اتاق تنها در حال درس خوندنه. علت ماندن در خوابگاه رو جویا می‌شند. دانشجوی ایرانی پاسخ میده چون فردا امتحان داریم و این کاملا واضحه که باید درس بخونم برای امتحان. در جواب گفته بودند مگه همون روز که تدریس شده بود مطالعه نکردی؟ ما همان روز مطالعه کردیم و تمام شد.

امیدوارم منظور مطلب را درک کرده باشید! بگذارید از نظر روانشناسی هم برایتان مطلب را باز تر کنم همانطور که به دانش اموزانم در جلسات مشاوره کنکور آموزش میدهم. 

همانطور که در مقاله منتشر شده در سایت ویکی پدیا درباره فراموشی اورده شده است، هرمان ابینگهاوس یک روانشناس آلمانی بود که روی ظرفیت مغز انسان کار کرد. طی مطالعات فراوان فهمید برخی مطالب خودبه‌خود از ذهن انسان پاک می‌شوند، مگر اینکه مرور شوند.

مرورکنکور-فراموشی-الزایمر-مشاوره-ویکی پدیا-خانه ریاضیاتت

هنگامی که مطلبی را میخوانید:

همان لحظه: 100 درصد مطالب را به خاطر دارید.

بعد از 20 دقیقه: حدود 60 درصد مطالب را به خاطر می‌آورید.

پس از یک ساعت: حدود 45 درصد مطلب را به یاد دارید.

پس از 9 ساعت: حدود 35 درصد آن را به یاد می آورید.

پس از یک روز: فقط 33 درصد مطلب را در ذهن دارید.

پس از 2 روز: فقط 28 درصد مطلب در ذهنتان مانده است.

پس از 6 روز: حدود 75 درصد مطلب فراموش شده است.

پس از 21 روز: فقط 20 درصد مطلب را به خاطر می‌آورید.

پس برای به‌خاطر سپردن آموخته‌ها:

اولین مرور: 9 ساعت پس از تدریس یا مطالعه برای اولین‌بار (خواندن درس هرروز در همان روز)

دومین مرور: فردای همان روز

سومین مرور: 2 روز پس ازتدریس یا مطالعه برای اولین‌بار

چهارمین مرور: یک هفته پس از تدریس یا مطالعه برای اولین‌بار

پنجمین مرور: یک ماه پس از تدریس یا مطالعه برای اولین‌بار

تاکید ویژه‌ی پلن مشاوره من هم روی مطالعه‌ی درس هرروز در همان روز است. درس همان روز طبق ضریب چیده می‌شود. با توجه به تخصصی یا عمومی بودن مطلب، زمان حل مسئله براساس نمودار هاوس اختصاص داده می‌شود. آموخته‌ها به حافظه‌ی بلندمدت دانش آموز منتقل شده و حالا حالا‌ها فراموش نمی‌شوند. حتما در آینده نزدیک مقاله ای درباره پروژه مشاوره مان منتشر خواهم کرد.

اشتباه ششم: ضعف در حل ریاضی سوال

آخ آخ آخ… زدیم به خال. ولی این اشتباه نکته ای داره. فقط تو به عنوان دانش آموز مقصر نیستی… معلم ها هم دخیل هستند. تا به محاسبات ریاضی می‌رسند از دانش آموزان میخواهند تا در ماشین حساب اعداد را در هم ضرب و حاصل را حساب کنند.

اینجاست که باید بگید نه … اگر ممکنه بهمون یاد بدید چطور حساب کنیم. همانطور که در پست های اینستاگرام من دیده اید تمامی حل با دست و مرحله به مرحله انجام میشود. مشکل از جایی شروع میشود که دانش آموزان سر جلسه امتحان نیز از ماشین حساب استفاده میکنند در حالی که کنکور غیر مجاز است. اتفاقا این قضیه در کلاسهای کنکور هم باقی است.

ضعف در حل سوالات ریاضی

اشتباه هفتم: ثبت نام رگباری در کلاس فیزیک

دانش آموز هیچ ایده ای نسبت به درس نداره. هنوز لای جزوه معلم رو باز نکرده ببینه اصلن میفهمه یا نه. تا توی تلویزیون درباره موسسات کنکور اونم با این شعار  “بدون خواندن درس، تست های کنکور را جواب دهید” میبینه دیگه میگه چی از این بهتر… دیگه این فیلمهارو ببینم یادِ یاد گرفتم. کتابم ک نمیخاد بخونم… هورا… مامان برو منو ثبت نام کن.

این مثال قطعا براتون ملموسه. چون تعداد بی شماری از دانش اموزای من هم صید همین موسسات شدن و چه ها که بر سرشون نیامد.

مگه میشه فرزندم بدون یادگیری تست زد؟اگر یادگیری یک ساختمان 5 طبقه باشه، یک طبقه مانده به آن تست زدن برای محک خود هست و اخرین طبقه ارزیابی.

حالا همون طور که یک کارگر نمیتواند طبقه اول را نساخته به طبقه پنجم برسد، یک دانش آموز هم با اموختن دقیق خود نمیتواند به این مرحله برسد.

حالا این سوال مطرح میشه.. پس ما کی باید کلاس بریم؟ اصلا ما اگر کلاس نریم کنکوری نام داریم؟

رابرت کیوساکی جمله معرفی داره که همیشه به شاگردانم میگم. میگه برای وارد شدن در کاری به کسی توجه میکنم که توی اون راه وارد شده. اگر موفق بود من هم موفق خواهم شد و به پند اون توجه میکنم.

اگر 5 مرحله قبل رو رعایت کرده باشم، تا به اینجا فقط در مطالبی اشکال دارم که پایه ضعیفی دارم. یعنی خوب نمیتونم بین گزینه ها، گزینه صحیح رو بزنم. میدونم فرمولش چیه.. میدونم باید از چه راهی برم… یک تکه از راه رو نمیدونم جکار کنم.

برای رفع اشکال باید به کلاس مراجعه کرد که اون هم نه هر کلاسی. کلاسی که مدرس اون رزومه کافی داشته باشه… نه با پشتیبانی یک موسسه بالا بره… و بدترین نکته اینه که متاسفانه خیلی از مهندسین یا دانشجویان به تدریس فیزیک میپردازند.

تدریس مهندس و دکتر

 

البته کلاس خیلی زمان ما را هدر میدهد. رفت و امد، آماده شدن قبل از کلاس، توسل به مادر یا پدر برای رساندنشان به کلاس کنکور و… دغدغه هایی هستند که اکثر داوطلبین کنکور به علت استرس و اضطراب ناشی از کنکور دارند.

اشتباه ششم در این مورد صادق هست. در موسسات کنکور یک سری سوالات خاص فقط حل میشوند با یک سری اعداد که اصلا دانش آموز درگیر حل نمیشود چون زمان کلاس خواهد رفت.

تهیه یک پکیج آموزشی کامل از مدرسی که چندین نمونه تدریس آن را دیده باشید و نحوه بیان مطلب با فهم شما سازگار باشد خیلی خیلی فیزیک را شیرین خواهد کرد از طرفی هم در زمان و هم در هزینه خود صرفه جویی خواهید کرد.

 

و در نهایت این تذکر کوچک را هم بدهم که نکات کنکور هیچ حد و مرزی ندارد. پس هر لحظه میتوان به مقاله بالا نکته ای اضافه کرد.

18 دیدگاه برای “7 اشتباه بزرگ در مطالعه فیزیک که نشون میده هنوز یک کنکوری نیستی

 1. Shadi گفته:

  وای عالی بود تمامی سوالاتی که ذهنم رو راجع به نحوه ی درس خوندن و کنکور درگیر کرده بود به همشون با خوندن این مقاله زیبا👌🏻♥️پاسخ داده شد واقعا چیزهای خوب و مفیدی رو بیان کرده بودید از این همه حس مسئولیت شما نسبت به دانش آموزان واقعا متشکرم امیدوارم همیشه مثل همیشه بدرخشید و از این جمله معروفتون هم خیلی خوشم میاد “سرتو بالا بگیر💪👌🏻”😍

 2. نرگس موذنی گفته:

  خیلی خوبه مقالتون فقط از حالا ترس یادنگرفتنا کم آوردن نرسیدن به درسام وکنکور بدتر همه هست

 3. فائزه گفته:

  بد خوندن کتاب دختر خودت باش این بهترین و اولین مطلب(درسی) از دانسته ها و جمع بندی وتجربیات یک فرد بود (موفق )
  خیلی خیلی مشتاق خوندن مقاله های بدیتون هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *