444

  • شما هم مدت زمان زیادی برای مطالعه فیزیک می گذارید؟
  • آیا از دانش ا‌موزانی هستید که به تمامی مطالب کتاب مسلط هستید ولی نمی‌توانید از پس سوالات فیزیک برآیید؟
  • آیا فیزیک را چون سدی برای رسیدن به ارزوی خود می‌دانید یا پلی برای رسیدن به خوشبختی؟
  • و….

اگر حتی پاسخ یکی از این سوالات مثبت است،‌
با خواندن نکات زیر تغییرات چشم گیری در شما ایجاد خواهد کرد.

درس فیزیک از دروس مشترک کنکور تجربی و ریاضی است؛ با ضریب 9 برای دانش اموزان ریاضی و ضریب 6 برای دانش آموزان تجربی.

 دانش‌آموزان رشته ریاضی باید به ۴۵ سوال فیزیک در ۵۵ دقیقه به عنوان دومین درس و دانش‌آموزان رشته تجربی نیز در یک مدت زمان ۳۷ دقیقه‌ای به ۳۰ سوال فیزیک پاسخ می دهند. کسب تراز بالا در این درس، فوق العاده در رتبه نهایی کنکور تاثیر دارد. پس چگونه فیزیک را ۱۰۰ بزنیم؟دانش‌آموزان مدت زمان زیادی درس فیزیک را مطالعه می‌کنند اما برخی نتیجه مناسبی کسب نمی‌کنند. ما در این مطلب، راه‌حل‌هایی معرفی می‌کنیم تا دانش‌آموزان فیزیک را در کنکور ۱۰۰ بزنند.

1) اطلاع از بودجه بندی فیزیک کنکور یا مدرسه

تا کنون برای رسیدن به هدف خود بر سر دوراهی بوده اید؟یا اینکه انتخابی داشته باشید ولی ندانید چگونه این کار را انجام دهید؟ اطلاع نداشتند از بوجهبندی سوالات همان دوراهی است قطعاً برای رسیدن به هدف باید مسیر آن را بشناسیم در مقاله آیا هنوز برای افزایش درصد فیزیک به کلاس می روید؟ | مطالعه فیزیک مسایل دشوار و اسان فیزیک را تحلیل کرده ایم؛ هم برای دانش اموزان و هم کنکوری ها چه در زمان شروع مطالعه کنکور و چه در زمان محدود.

2) استفاده از منبع اصلی سوالات کنکور” کتاب درسی مدرسه”

نمیدانم چرا هنگامی که از کتاب درسی مدرسه سخن به میان می آید بسیاری از دانش آموزان با نگاه بد به من نگاه می‌کند؟ علت را می دانم؛ با این فضای تبلیغات وسیع در فضای مجازی و تلویزیون و اینکه چگونه در کمتر از ۱۰ ثانیه سوالی را پاسخ دهیم؟!( بزرگترین دروغ تاریخ) کتاب درسی مدرسه بی‌معنا به نظر آمده است ولی به عنوان  مدرس برتر کشور و  سپس یک رتبه برتر کنکور در تمامی دروس نه تنها فیزیک، منبع خود را کتاب درس قرار دادم و سپس پس از تسلط بر تمارین و مثال ها و سوالات آخر فصل به سراغ کتاب های دیگر و جزوه معلم رفتم. حتی اگر بهترین نمره را در درس فیزیک کسب کرده اید اول از کتاب درسی شروع کنید. اگر نمی دانید چگونه باید کتاب در صورت مطالعه کنید خوب است به مقاله آیا هنوز کتاب درسی مدرسه را میخوانید سری بزنید. تمامی کتاب های کمک درسی از کتاب درسی مدرسه نگارش شده اند قطعاً بدون آنکه پله اول یک ساختمان را بسازیم نمی‌توان طبقه پنجم ساختمان را ساخت. کتاب درسی مدرسه همان طبقه اول است حتی برای دانش آموزان قوی و حرفه ای در هر رشته ای.

استفاده از کتاب درسی به این صورت است که ابتدا به مطلب کتاب تسلط می یابید، یعنی اینکه این تیتر از کتاب درباره چه مفهومی صحبت می کند سپس مثال و تمرین پس از آن مطلب از کتاب درسی را حلمی‌کنیم اگر نکته ای خارج از کتاب داشت آن را به صورت حاشیه کنار سوال بنویسید تا کم کم تمامی نکات جمع آوری شود. سپس به سراغ تمرین آخر فصل می روید اگر آن مطلب سوالی از آخر فصل نداشت رفت از کتاب کمک درسی استفاده کنید.  برای اطلاع از کتاب کمک درسی مناسب به شما مقاله تازه منتشر شده با عنوان کتاب کمک درسی را پیشنهاد می‌کنم. چگونه حل کردن سوالات از کتاب در کمک درسی نیز بستگی به سطح شما دارد اینکه کتاب تشریحی باشد یا تستی  

3) خلاصه‌نویسی

 هنگام مطالعه کتاب درسی، جزوه معلم و حل نمونه سوالات مختلف چه از کتاب های کمک درسی و چه از سوالات کنکور باید تمامی نکات نوشته شوند.  هنگام مطالعه به این فکر کنید که شما دیگر قرار نیست سراغ این مبحث بروید. این فکر ناخودآگاه باعث می شود با دقت بیشتر و تمرکز بیشتر به دنبال نکات مهم باشید از طرفی شاید دیگر زمانی پیش نیاید که سراغ این مطلب بروید با این کار تمامی نکات مهم و زمانی که صرف کرده‌اید به نتیجه خواهند نشست.

برای دانستن از نحوه خلاصه برداری از مطالب به مقاله چگونه از مطالب خلاصه برداری کنیم مراجعه کنید. 

4) استفاده از منابع درست مطالعاتی

این دیگر برای من یک عادت شده است که بسیاری از دانش آموزان مراجعه می‌کنند و کتاب مناسب برای حل نمونه سوال را می پرسند. همانطور که هنگامی که به یک مغازه لباس مراجعه میکنید و باید لباس مناسب اندازه خود را انتخاب کنید برای معرفی کتاب کمک درسی نیز باید ببینیم چه سطح علمی دارید.  از طرفی دانش آموزانی که رشته ریاضی یا رشته تجربی می خوانند کتاب های کمک درسی متفاوت خواهند داشت دانش‌آموزانی که در فهم مطلب مشکل دارند پس از آنکه کتاب درسی و معلم خود را تکرار و تمرین کردند باید از کتاب های کمک درسی تشریحی استفاده کنند: مانند کتاب ماجرای منو درسام، قسمت تشریحی کتاب سیر تا پیاز و  کتاب های گاج که به صورت تشریحی دارای پاسخ هستند. دسته دوم دانش آموزان آن کسانی هستند که سطح متوسطی دارند. این دسته از دانش آموزان مطلب معلم را متوجه می‌شوند ولی نمونه سوال نمی توانند ترک کنند. باز هم برای این دانش‌آموزان کتاب ماجرای منو درسام یا قسمت تستی کتاب سیر تا پیاز را پیشنهاد می کنم و  در صورتی که سطح خود را بالاتر به کتاب میکرو طبقه بندی نقره ای گاج مراجعه کنند. سوم دانش فقط زدن مشکل دارند.  کتاب های کاگو و فار کتابهای مکمل درصد 100 هستند.

5) تست زدن

هنگامی که برای کنکور ارشد اماده میشدم به دلیل تعداد زیاد کلاس های موسساتی که باید تدریس میکردم و از طرفی مشاوره کنکور را هم بر عهده داشتم زمان مطالعه ای برایم باقی نمی‌ماند. از تاریخ 28 اسفند که برای تست زدن آغاز کردم چون  نمیرسیدم دروس لیسانس را مطالعه کنم تنها و تنها تست های کنکور سالهای قبل را بررسی میکردم و فقط نکات مهم را جمع اوری کردم؛ حتی سوالات عمومی مربوط به کنکور رشته های دیگر را نیز اسکن کردم. همین کار منجر به رتبه عالی در دانشگاه صنعتی اصفهان شد.

دانش آموزان عزیزم همیشه زمان برای تغییر هست اگر زمان محدودی برای مطالعه چه برای کنکور و چه برای مدرسه دارید با روش گفته شده کارهای خود را پیش ببرید.

6) حل سوالات بدون ماشین حساب

از نظر من سوالات فیزیک 5% فرمول فیزیک و 95% حل سوال است. به نظر شما حل سوال به چه عاملی بستگی دارد؟ ریاضی قوی؟ خیر.. فقط ترفند حل سوال. خاطرتون هست در مقاله آیا هنوز برای افزایش درصد فیزیک به کلاس می روید؟ | مطالعه فیزیک اشاره کردم که مدرسین موسسات تعداد زیادی دانش اموخته های رشته ها دیگر هستند ولی با عناوین استاد فیزیک- ریاضی یا غیره به نام شده اند؟ این مدرسین هنگام حل سوال همیشه میگند بزنید توی ماشین حساب ببینید جواب چی میشه؟ بعد جواب هممیگند دیدید چه ساده بود؟ کافیه فقط خودتون پیگیر باشید… میبینید چقد سخته مراحل حل سوال.. و خدا نکنه در جلسه کنکور به این نتیجه برسید و پشیمانی آن…

7) مرور بعد از برنامه‌ریزی دقیق

شما باید ساعت مشخصی را برای درس و استراحت مشخص کنید. برنامه‌ریزی نقش بسیار مهمی در موفقیت دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور دارد. برای این موضوع نیز راه‌حلی مفید ارائه می‌دهیم. برنامه ای برای ان در اینده تدوین میکنیم و لینک مروبط به ان را در همین جا منتشر خواهیم کرد.

8) جمع اوری نکات سوالات کنکور سال‌های اخیر

همانطور که در مورد چهارم اشاره کردیم؛ سوالات کنکور مخصوصاً 10 سال اخیر از جمله سوالاتی بودند که از نظر طراحان آن دارای اهمیت هستند پس بررسی آنها خالی از لطف نیست و می‌تواند بینش شمارا در نحوه مطالعه تغییر دهد.  پس از آنکه سوالات کنکور رشته خود حل کردید نکات آن را جمع آوری کنید. سپس به سراغ سوالات کنکور رشته های دیگر بروید.  هر چقدر سوالات کنکور را نه‌تنها در فیزیک در تمامی دروس حل کنید کم است. رستگار رحمانی رتبه ۱ کنکور تجربی سال ۸۸ جمله معروفی دارد که” من کنکور سالهای قبل را در همه دروس ۱۶ بار زدن پس بار هفدهم که همان جلسه کنکور نبود حرکت کردن آنها کار دشواری نبود.”

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *